MULTI
Du er her: ForsideOfte stillede spørgsmålKan jeg klage over Erstatningsnævnets afgørelse?

Kan jeg klage over Erstatningsnævnets afgørelse?

Man kan ikke klage til andre myndigheder over nævnets afgørelser.

Det følger af offererstatningslovens § 16.

Hvis man ønsker nævnets afgørelser ændret, må man i første omgang henvende sig til nævnet og i den forbindelse beskrive, hvorfor man ikke er enig i nævnets afgørelse.

Hvis nævnet herefter fastholder sin afgørelse, kan man anlægge retssag mod nævnet.

Erstatningsnævnets afgørelser kan også indbringes for Folketingets Ombudsmand.

E-post til Erstatningsnævnet

erstatningsnaevnet@
erstatningsnaevnet.dk

 

Erstatningsnævnet | Toldboden 2, 2. sal | DK-8800 Viborg | Telefon +45 3392 3334 | E-mail e-post Digital Post